Gra na gitarze niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Pierwszą z nich jest na pewno poprawa nastroju u ludzi. Muzyka wpływa na ludzi relaksująco, wyciszająco, pozwala na wyrzucenie z siebie emocji. Jedną z metod resocjalizacji jest właśnie muzykoterapia. Kolejną zaletą jest poprawa koncentracji. Gra na gitarze wymaga pełnego skupienia, przez co nasz mózg uczy się, co w danej chwili jest ważne. Ogromną korzyścią, którą niesie gra, jest także poprawa pamięci i polepszenie nauki. Gra na gitarze sprawia, że często obie półkule mózgowe muszą ze sobą pracować. Do pozostałych plusów gry na gitarze można zaliczyć: wzmocnienie poczucia własnej wartości, wyczulenie słuchu, uwrażliwienie na piękno. Po prostu – warto!
Miejsca, w których organizowane są obozy gitarowe
Ze względu korzyści, jakie niesie ze sobą gra na gitarze, organizatorzy obozów w Polsce, coraz częściej dodają do swojej oferty obozy gitarowe. Obozy gitarowe organizowane są w różnych regionach Polski. W ofercie biur podróży można znaleźć obozy gitarowe nad morzem, nad jeziorem i w górach. Najwięcej jednak obozów gitarowych organizowanych jest nad jeziorem. Do gry na gitarze potrzebna jest duża przestrzeń cisza i spokój. Dlatego też obiekty położone nad jeziorem są idealnym miejscem na obozy gitarowe.
Program obozów gitarowych
Na obozach gitarowych jest bardzo dużo zajęć związanych z muzyką: warsztaty gitarowe, zabawy muzyczne, warsztaty emisji głosu, mini koncerty, poznawanie rodzajów gitar, ogniska przy dźwiękach gitary. Jednak jest także wiele zajęć rekreacyjnych. W zależności od regionu, w którym są organizowane obozy gitarowe dzieci i młodzież mają możliwość uczestnictwa w różnych wycieczkach. Do najpopularniejszych gier, zajęć, jakie znajdują się w programach obozów gitarowych można zaliczyć: slackline, czyli chodzenie po linie, baloniada, Capture the Flag – gra terenowa, gry retro, karaoke, list w butelce.
Poziom zaawansowania
Obozy gitarowe organizowane są zarówno dla młodzieży początkującej, jaki i tej zaawansowanej. Młodzież, która po raz pierwszy zaczynać będzie swoją przygodę z gitarą zacznie od nauki akordów, strojenia gitary, poprawnego korzystania z instrumentu, czyli co to jest podnóżek i jak go odpowiednio wyregulować, jak ułożyć ręce, jak ustawić pulpitu, jak dobrze prezentować się na scenie.
Natomiast młodzież, która już potrafi grać na gitarze zostanie przydzielona do grupy średniozaawansowanej albo zawansowanej. Będą oni uczyć się przebojów, klasyki oraz technik gry: fingering, tapping, kostkowanie. Czeka ich także zapoznanie z różnymi rodzajami gitar.
Młodzież dowie się, dla kogo jaka gitara? Co ma wpływ na jej brzmienie? Czy można zmienić brzmienie własnej gitary i jak to zrobić? Jakie dodatki warto jest zakupić a jakie są po prostu zbędne? Na niektórych obozach gitarowych uczestnicy mają możliwość zagrania różnych gatunków muzyki: rock, pop, regge, classical.
Kiedy rezerwować obozy gitarowe?
Obozy gitarowe organizowane są zarówno latem jak i zimą. Obozy gitarowe organizowane zimą cieszą się jednak mniejszym zainteresowaniem niż latem. Zapewne jest to spowodowane tym, że zima kojarzona jest ze śniegiem a co za tym idzie z jazdą na nartach. Bardzo często obozy gitarowe zimowe są odwoływane z powodu niewystarczającej liczby dzieci. Warto, zatem skorzystać z oferty letniej.
Latem na obozy gitarowe jeździ bardzo dużo dzieci. Oferta obozów gitarowych pojawia się na stronach biur podróży jakoś pod koniec lutego lub wczesną wiosną. To jest najlepszy moment na rezerwację obozu gitarowego. Miejsca na letnie obozy gitarowe bardzo szybko się sprzedają, więc nie ma zwlekać. Obozy gitarowe są świetnym pomysłem na spędzenie wakacji.