Stolica Dolnego Śląska jest jednym z większych ośrodków kultury w Polsce, przez co została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2016 roku. Nie stało się tak bez przyczyny – Wrocław oferuje swoim mieszkańcom oraz turystom bardzo wiele możliwości obcowania z kulturą i spędzania wolnego czasu na różnej maści rozrywkach, na spektaklach teatralnych zaczynając, a na koncertach czy biciu rekordu Guinnessa kończąc. Jadąc do miasta stu mostów, warto sprawdzić co oferuje.
Teatry
Repertuar Teatrów we Wrocławiu jest ogromny. Jest to po części spowodowane tym, jak wiele tego typu instytucji działa w mieście. Z osiemnastu dostępnych, warto wyróżnić kilka.
- Teatr muzyczny „Capitol” – działa pod tą nazwą od 2004 roku, jednakże istnieje już od 1 stycznia 1955 roku (wówczas nazywał się Operetka Dolnośląska). Jest jednym z najlepszych muzycznych teatrów w Polsce. Na deskach dwóch scen – Dużej i Małej, od 2002 roku wystawiono ponad 50 sztuk. Najgłośniejsze premiery ostatnich lat to między innymi: Frankenstein (2011), Mistrz i Małgorzata (2013), Trzej Muszkieterowie (?), Blaszany Bębenek (2018), Mock – czarna burleska (2019).
- Wrocławski Teatr Lalek – działający od 1946 roku, miał od początku swojego istnienia sporo problemów. Były to głównie zmiany myśli i wizji działania teatru, zmiany lokalizacji oraz kierownictwa. Właściwy rozwój teatru datuje się na 1963 rok, a aktualna lokalizacja – piękny, neobarokowy budynek dawnego klubu towarzyskiego kupców wrocławskich, została przyznana teatrowi w 1993 roku. W teatrze działają 3 sceny, dzielące swoich widzów na grupy wiekowe – do 4 lat, 4-10 lat oraz młodzież i dorośli. Co ciekawe – teatr oferuje również spektakle tylko dla dorosłych, które są świetnym doświadczeniem. W końcu, jak często zdarza się oglądać sztuki grane przez… lalki?
- Teatr Polski we Wrocławiu – rozsławiony aferą związaną ze sztuką Śmierć i dziewczyna (2015), działa już od 1946 roku. Posiada 3 sceny, rozsiane po Wrocławiu – Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, Scena Kameralna oraz Scena na Świebodzkim. Najstarszy polski Teatr we Wrocławiu, wystawiający różnorodny repertuar. Najważniejszą sztuką ostatniej dekady są Dziady (2016), reżyserii Michała Zadary, nominowane do najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Rzecz jasna, to nie jedyne miejsca, w których możemy obejrzeć sztuki teatralne. Teatr Pantomimy, Wrocławski Teatr Komedia czy Teatr Akademii Sztuk Teatralnych to tylko kilka z możliwych opcji wyboru. Każdy może znaleźć coś dla siebie, zarówno kilkuletnie dziecko, nastolatek jak i osoba dorosła. Osobną kwestią jest jest Opera Wrocławska, działająca od 1945 roku. Wcześniej, w tym samym budynku również znajdował się teatr, tyle, że bardziej tradycyjny. Jest to jedna z lepszych Oper w całym kraju – jej znakiem charakterystycznym są ogromne spektakle, których historia zaczyna się wraz z decyzją o generalnym remoncie budynku Opery. Wówczas, wystawianie sztuk przeniesiono do Hali Stulecia i od tego czasu jest to wizytówka Wrocławskiej Opery.
Kino
Jak w każdym większym mieście, tam, gdzie mieści się Galeria Handlowa, powinno być również kino. Niepisana zasada, ale praktycznie każde Centrum Handlowe jej przestrzega. Tak jest również w Stolicy Dolnego Śląska – znajdziemy tu sieciowe kina takie jak Helios, Cinema City czy Multikino. Jednakże, poza nimi, Wrocław oferuje również 2 kapitalne miejsca, w których możemy zanurzyć się w świat filmu.
Pierwszym z nich jest kino Nowe Horyzonty, multipleks kinowy, składający się z 9 sal, w których poza klasycznym repertuarem, granym we wspomnianych sieciówkach, Nowe Horyzonty proponują również przygodę z kinem niezależnym czy kinem klasy B. Bardzo często organizują różnego rodzaju festiwale tematyczne, a najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez tę instytucję jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, mający miejsce na przełomie lipca i sierpnia.
Drugim miejscem, wartym odwiedzenia jest Dolnośląskie Centrum Filmowe. Bardzo klimatyczne miejsce, oferujące 4 sale kinowe, z których dwie są dostosowane do osób niepełnosprawnych. Instytucja poza działalnością typową dla swojej profesji, prowadzi działania edukacji filmowej oraz daje możliwość brania udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Podobnie do kina Nowe Horyzonty, tak i tutaj możemy znaleźć kino niezależne oraz produkcje o mniejszym budżecie.
Koncerty i wydarzenia muzyczne
Wrocław bardzo często znajduje się na mapie koncertów rożnych wykonawców. Niezależnie od tego, jaki typ muzyki preferujemy, w mieście stu mostów zawsze znajdziemy coś dla siebie. Najważniejszymi punktami na koncertowej mapie Wrocławia są takie miejsca jak Stary Klasztor, A2, Impart czy Klub Akademia (niegdyś Alibi). Każde z tych miejsc wraz z przyjściem okresu koncertowego, praktycznie w każdy możliwy weekend oferuje koncerty o szerokim zakresie gatunków – zaczynając od jazzu, na metalu kończąc.
Warto również zwrócić uwagę na Wrocław w czasie okresu festiwalowego. Jego początek praktycznie zawsze ma miejsce w trakcie majówki, na którą Wrocław serdecznie zaprasza. Na Hali Stulecia oraz sąsiadującej z nią Pergoli Wrocławskiej organizowana jest 3-Majówka, w trakcie której Wrocław odwiedza wiele gwiazd różnego typu muzyki. Dodatkowym, cyklicznym wydarzeniem towarzyszącym 3-majówce, jest Bicie Rekordu Guinnesa na rynku w jednoczesnym graniu na gitarze jak największej liczby osób. W tym samym miejscu w listopadzie mają miejsce dwie ogromne imprezy – One Love Fest oraz Hip Hop Festival.
Wrocław jest miejscem, w którym możemy czerpać garściami kulturę. Tak wiele możliwości stawia stolicę dolnego śląska w bardzo dobrym świetle, jeśli chodzi o miejsce do zwiedzania. Poza pięknym rynkiem, klimatycznymi parkami oraz przepięknymi kościołami, miasto oferuje nam bardzo dużo różnorodnych możliwości spędzenia wolnego czasu. Wystarczy tylko po nie sięgnąć