Od wielu lat jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów w Polsce jest szwedzkie Volvo, a na ulicach naszego kraju można zobaczyć wiele pojazdów tego producenta. Co stoi za ich fenomenem? Dlaczego Volvo S40 podbiło serca Polaków? Jakie są jego największe zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Typ nadwozia ma znaczenie – sedan na miarę naszych czasów
Sedany nadal podbijają rynek motoryzacji – kierowcy na całym świecie wciąż zakochani są w tym typie nadwozia. Dlaczego tak się dzieje? Sedany to uniwersalne rozwiązanie dla każdego kierowcy. Auta te stanowią połączenie dobrego stylu oraz elegancji. Na rynku możesz obecnie spotkać różne rodzaje tego nadwozia – jednym z nich jest mniejsze coupé, które ma bardziej sportowy charakter. Oprócz tego dostępne są także klasyczne, czterodrzwiowe wersje, wyposażone w cztery lub pięć miejsc. Jak już wspomnieliśmy, sedan to samochód uniwersalny, dlatego może być zarówno pojazdem sportowym, jak i rodzinnym. Duże sedany np. Volvo S40 charakteryzują się dużą przestrzenią bagażową, dzięki temu sprostają potrzebom kilkuosobowej rodziny albo amatorom wypraw ze znajomymi w dalekie zakątki kraju, i nie tylko.
Volvo S40 – historia modelu
Volvo S40 to seria samochodów kompaktowych, które były produkowane przez szwedzką markę w latach od 1995 do 2012 roku. Pierwsza generacja z 1995 r. to Volvo S40 (sedan) oraz Volvo V50 (wszechstronne kombi). W samochodach serii 40 można było znaleźć silniki czterocylindrowe, takie jak 1.9 turbodiesel lub 1,6, 1.8, 2.0T, 1.9 T4 lub 2,0 (1948 cm3) z wtryskiem paliwa. Warto również zaznaczyć, że Volvo S40 było pierwszym autem, które otrzymało czterogwiazdkową ocenę bezpieczeństwa Euro NCAP.
W 2004 roku, na rynku motoryzacyjnym pojawiała się druga generacja S40, która znana była także pod nazwą 2004.5 Volvo S40. Konstrukcja nowego modelu oparta była na platformie Volvo P1, która pojawiła się również w modelu V50 kombi. Podwozie S40, jak i większość jego komponentów, zostały zaprojektowane przez Volvo, jednak podobne z nich można znaleźć także w Mazdzie 3 i Fordzie Focus, przeznaczonym na rynek europejski – model ten miał najnowszą generację modułowych, pięciocylindrowych silników Volvo. Ponadto, S40 został nominowany do World Car of the Year Award w 2005 roku.
Volvo S40 II – specyfikacja
Volvo S40 II generacji otrzymało od swojego producenta typowo skandynawską stylistykę. Szwedzi podkreślają, że chcą, by ich samochody były przystosowane do trudnych warunków, które są codziennością w tym rejonie świata. Oprócz tego, po liftingu w 2008 roku, S40 otrzymało nowe klosze lamp, które do dziś zachwycają kierowców na całym świecie – jest to sedan o klasycznej budowie. Warto podkreślić również, że wnętrze kabiny także zostało wykonane w skandynawskim stylu – deska rozdzielcza jest opływowa, a wyśrodkowany panel sprawia, że wszystko, co potrzebne, jest pod ręką kierowcy.
Nadszedł czas, by zajrzeć pod maskę. W S40 II generacji możesz znaleźć jednostki napędowe benzynowe oraz wysokoprężne – te pierwsze zaczynają się od pojemności 1,6 litra. Spełnieniem marzeń każdego kierowcy jest jednak jednostka napędowa 2,5 Turbo, która ma oznaczenie T5, a jej moc to 220 lub 230 KM – to prawdziwy raj dla fana motoryzacji.
Volvo S40 – dolnośląskie podróże z wszechstronnym sedanem
Samochody Volvo S40 to prawdziwe perełki dla fanów motoryzacji. Choć pierwsze egzemplarze pojawiły się na rynku wiele lat temu, model ten nadal kradnie serca kierowców. Volvo S40 to idealny towarzysz na dolnośląskie podróże – ten region kraju to prawdziwa gratka dla miłośników turystyki. Jeśli i Ty chcesz odpocząć od miejskiego zgiełku, również znajdzie się tu coś dla Ciebie. Dolny Śląsk to także Sudety. góry, flora i fauna – miejsce idealne do tego, żeby zatrzymać się i wyciszyć. Czym tam dojechać, jeśli nie sprawdzonym Volvo S40? Nie ma lepszego wyboru niż samochody szwedzkiego producenta!
Specyfikacja techniczna na stronie: https://vmotors.volvocars-