Historia miasta

Jakie atrakcje oferuje Wrocław?

Wrocław czyli stolica Dolnego Śląska to obecnie jedne z chętniej wybieranych przez turystów miast. Dzięki swojemu położeniu oraz oferowanym atrakcjom jest dobrą pozycją nie tylko na jednodniowy wyjazd, ale także jest dedykowany dłuższemu pobytowi. Mnogość zabytków oraz miejsc rozrywkowych sprawia, że każdy z przyjezdnych znajdzie tu coś dla siebie. Aktualnie do najbardziej polecanych miejsc należą:

  • wrocławski Rynek
  • szlak wrocławskich krasnali
  • Ostrów Tumski
  • Hala Stulecia
  • Zoo Wrocław z Afrykarium
  • Hydropolis

To o czym warto pamiętać, to to, że przy obecnej ofercie Wrocławia lista nowych atrakcji stale się powiększa.

Czym zaskoczy nas wrocławski Rynek?

Wrocław na przestrzeni całej swojej historii ulegał wpływom nie tylko kulturowym, ale także architektonicznym trzech narodów – polskiego, czeskiego oraz niemieckiego. To tu znajdziemy ratusz, który został wybudowany w stylu późnogotyckim, między XIII, a XVI wiekiem. Warto zajrzeć do zlokalizowanej w jego podziemiach Piwnicy Świdnickiej. To aktualnie najstarsza w Europie piwiarnia, która funkcjonuje w ratuszu już ponad siedemset lat. Na Rynku znajduje się także romantycznie wyglądająca para średniowiecznych budynków. To tzw. „Jaś i Małgosia“, jednak nie bądźmy zmyleni, ponieważ to brama, która do XVIII wieku była otworem dla odwiedzających przykościelny cmentarz.Spacer po wrocławskiej starówce będzie niewątpliwie jednym z ciekawszych przeżyć, szczególnie w nocy, kiedy dotrze do nas, że znajduje się tu około 800 kamienic. Podczas takiego spaceru możemy skorzystać z oferty restauracji oraz klubów, które są zlokalizowane w jego sąsiedztwie.

W poszukiwaniu pocisku artyleryjskiego na Ostrowie Tumskim.

Ostrów Tumski to nie tylko jedna z najciekawszych atrakcji Wrocławia, ale także należy do najstarszych, ponieważ pierwsze wzmianki pochodzą z X wieku. To miejsce, które nierozerwalnie jest łączone z Piastami Śląskimi. W XIV wieku Ostrów został oddany w ręce kościelne i od tego momentu jego architektura została zmieniona. Do najważniejszych zabytków należy bez wątpienia gotycka Archikatedra św. Jana Chrzciciela, wybudowana między XIII-XIV wiekiem, jako pierwsza taka budowla w Polsce. Podczas oblężenia Festung Breslau w 1945 roku Ostrów Tumski uległ zniszczeniu. Warto jednak rozejrzeć się po wieży kościoła, a być może uda nam się dostrzec wbity w nią pocisk artyleryjski. Jedną z ciekawostek, które są łączone z Ostrowem Tumskim, są lampy gazowe. Podczas wieczornego spaceru prawdopodobnie natkniemy się na osobę, której zadaniem jest zapalić wszystkie tumskie lampy.

Odkrywając wrocławskie krasnale.

Miasto znalazło świetny pomysł na swoją reklamę. Choć może wydawać się on dosyć nowoczesny, ponieważ pierwsze krasnale powstały w 2005 roku, to ich geneza sięga wielu lat wstecz. Krasnal stał się symbolem działaczy antykomunistycznych, szczególnie Pomarańczowej Alternatywy, którzy malowali go na ścianach budynków. W 1989 roku, kiedy Polska wyzwoliła się spod kontroli Związku Radzieckiego krasnale odeszły w zapomnienie. Dopiero w 2003 roku uznano je za świetną promocję Wrocławia. To co warto wiedzieć to to, że korzystając ze specjalnych aplikacji możemy wyruszyć szlakiem najważniejszych zabytków stolicy Dolnego Śląska.

Obowiązkowy punkt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przybywając do Wrocławia nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu Hali Stulecia. Warto pamiętać, że to miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a tym samym uważane jest za jedno z ważniejszych miejsc na mapie architektury, szczególnie tej z XX wieku. Jej budowa została zapoczątkowana w 1911 roku i trwała aż do 1913 roku, a spowodowana była tym, że postanowiono o organizacji Wystawy Stulecia. Hala Stulecia oferuje także możliwość spędzenia wolnego czasu przy Pergoli. To multimedialna fontanna, gdzie można oglądać spektakle, które największe wrażenie zrobią na nas w nocy. Pergola oferuje także możliwość relaksu wśród XX wiecznej architektury.

Pośrodku najstarszego zoo w Polsce.

Wrocław słynie z ogrodu zoologicznego, który został otwarty w 1865 roku działając nieprzerwanie z wyjątkiem lat 1921-1927 oraz w trakcie walk o Wrocław w 1945 roku, kiedy nastąpiła likwidacja zwierząt. To miejsce odpowiednie nie tylko dla rodzin z małymi dziećmi, ale także dla każdego człowieka. Mnogość gatunków zwierząt oraz Afrykarium czyli miejsce dedykowane faunie i florze Afryki, oraz które niedawno zostało otwarte sprawia, ze wizyta zajmie nam bardzo długi czas.

Wodny świat zamknięty w jednym miejscu.

Hydropolis to jedna z nowszych atrakcji, jakie oferuje Wrocław. Niewątpliwie samo miejsce powinno wywrzeć na nas wrażenie, ponieważ całość znajduje się w XIX wiecznym zbiorniku przeznaczonym na czystą wodę, a jego kubatura wynosi 4600 m². Od początku istnienia, czyli od XIX wieku służył do gromadzenia już oczyszczonej wody z wrocławskiej Odry. Zamknięty w 2011, następnie wyremontowany, aby od 2015 roku turyści mogli zapoznać się z tym, jakie są funkcje wody. Dzięki użyciu multimediów można w interaktywny sposób dowiedzieć się jakie wodne procesy zachodzą już od momentu bytności wody w organizmie człowieka, aż po prądy w ocenia, które odpowiadają za klimat na Ziemi.